dzienotwartyedupl_banner_1.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-08>Wielka digitalizacja. Projekt PWr ocali prawie 40 tys. zdjęć

Wielka digitalizacja. Projekt PWr ocali prawie 40 tys. zdjęć

Blisko 40 tys. klatek przedstawiających m.in. zabytki budownictwa przemysłowego, historyczne plany miast oraz zabytki techniki i przemysłu liczy zbiór negatywów, który jest obecnie digitalizowany w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr. Digitalizowany jest zbiór nie tylko klisz mało- i średnioobrazkowych, lecz także cennych i najstarszych negatywów szklanych oraz dokumentacja towarzysząca kliszom. Wszystkie materiały pochodzą z zasobów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

– Jeśli chodzi o negatywy, to w sumie kolekcja liczy ok. 39 tys. klatek, natomiast samych opisów jest ok. 35 tys. Zbiór jest efektem prowadzonych prac badawczych i praktyk studenckich nadzorowanych przez pracowników naszej uczelni – tłumaczy Piotr Pinkawa, kierownik projektu z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT PWr.

Sporządzana i gromadzona od lat pięćdziesiątych XX wieku dokumentacja fotograficzna przedstawia m.in. zabytki budownictwa przemysłowego, zabytki techniki i przemysłu, zabytki architektury, badania architektoniczne, historyczne plany miast, pomiary inwentaryzacyjne i reprodukcje ikonografii.

W zbiorach znalazły się obiekty z terenu Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska oraz Wrocławia. Są to materiały o szczególnej wartości, ponieważ stanowią jedyną dokumentację wielu zabytków, z których część w ciągu ostatnich czterdziestu lat została zniszczona lub wyburzona.

Dzięki prowadzonym pracom zapewnione zostanie bezpieczne, długoterminowe przechowywanie i archiwizacja zasobu w postaci cyfrowej, a w kolejnym etapie – umożliwienie szerokiego dostępu do dokumentacji fotograficznej zabytków, badań oraz pomiarów inwentaryzacyjnych w Internecie.

Po zakończeniu digitalizacji zbiory zostaną przekazane do Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. – Planujemy także rozszerzenie projektu o digitalizację kolejnych materiałów związanymi z negatywami. Osobną inicjatywą będzie także udostępnienie zbioru wszystkim zainteresowanym – dodaje kierownik.

Projekt pod nazwą „Digitalizacja dokumentacji fotograficznej z zakresu historii architektury, historii sztuki, kartografii i historii techniki ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej” ma się zakończyć w październiku 2017 r. i jest finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Więcej informacji: www.pwr.edu.pl.

kategoria: informacje|9 sierpnia 2017 r.