losyabsolwentow.edu.pl_banner_960x150.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-02>„Vratislavia” poleci na zawody do Teksasu

„Vratislavia” poleci na zawody do Teksasu

Na początku marca studenci z zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej wezmą udział w międzynarodowych zawodach lotniczych SAE Aero Design West. W środę, 15 lutego, zaprezentowali model samolotu, z którym pojadą do USA.

Zadaniem drużyn biorących udział w zawodach jest zbudowanie bezzałogowego samolotu, który ma podnieść jak najcięższy ładunek. W kategorii Advanced, w której startować będzie zespół JetStream, zadanie polega nie tylko na udźwignięciu ładunku, ale również na zrzuceniu go z wysokości co najmniej 33. metrów w taki sposób, by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu.

Nasi studenci przygotowali samolot o nazwie „Vratislavia”. Maszyna waży blisko 3,5 kg, rozpiętość skrzydeł wynosi niemal 3,8 m i jest w stanie unieść ładunek o wadze 12 kg.

Konkurencja ma być symulacją zrzutu ładunku humanitarnego. Samoloty w tej kategorii są najbardziej zaawansowane, a dodatkowo w ubiegłym roku organizatorzy zawodów zmienili regulamin, wprowadzając dodatkowe utrudnienia. Studenckie samoloty muszą m.in. zrzucić ładunek nie raz, a kilka razy w ciągu lotu.

Zawody SAE Aero West są rozgrywane w Stanach Zjednoczonych od 1995 roku. Organizuje je stowarzyszenie Society of Automotive Engineers, a biorą w nim udział studenci z uczelni technicznych z całego świata. Konkurs jest rozgrywany w trzech klasach: Micro, Regular i Advanced.

Tegoroczne zawody będą już dziewiątym startem studentów Politechniki Wrocławskiej w rywalizacji w ramach SAE Aero Design. Od trzech lat reprezentanci naszej uczelni – występujący jako zespół JetStream – utrzymują się w ścisłej czołówce startujących. W ubiegłym roku zajęli drugie miejsce w klasie Advanced.

Rywalizacja będzie się toczyła w dniach 10 - 12 marca w Fort Worth w Teksasie, a o zwycięstwo powalczy 75 zespołów. Partnerami zawodów są firmy Lockheed Martin i Dassault Systèmes Solidworks.

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie: www.pwr.edu.pl.

kategoria: informacje|16 lutego 2017 r.