losyabsolwentow.edu.pl_banner_960x150.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2016-12>Prawie 132 mln zł na innowacje w przemyśle stalowym

Prawie 132 mln zł na innowacje w przemyśle stalowym

Kolejna branża polskiego przemysłu skorzysta ze środków na wsparcie prac badawczych i rozwojowych. Poznaliśmy wyniki I konkursu programu sektorowego INNOSTAL.

- Polskie huty i firmy z branży stalowej trzeba unowocześnić, korzystając z efektów pracy naukowców. W I konkursie programu INNOSTAL przeznaczyliśmy na ten cel ponad 130 mln zł, a planujemy ogłoszenie trzech kolejnych konkursów. Dzięki temu nasze firmy będą produkowały dużo nowocześniejsze, konkurencyjne cenowo produkty, w bardziej przyjazny środowisku sposób. Opracowane technologie znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle kolejowym, budowlanym, energetyce i przemysłowym recyklingu - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Program sektorowy INNOSTAL, realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój, ma na celu zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego w perspektywie do 2026 roku. Dedykowany przedsiębiorcom program jest jednym z 8 programów sektorowych uruchomionych przez NCBR w tym roku. Powstał na wniosek Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Poza zwiększeniem liczby innowacji w sektorze stalowym ma się przyczynić również do zmniejszenia negatywnego oddziaływania firm z tego sektora na środowisko.

- Umożliwiamy i wspieramy rozwój sektora stalowego w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych. Wspólnie z przedsiębiorcami stawiamy cele, których realizacja przyniesie korzyści nie tylko tej branży, ale całemu społeczeństwu. Opracowane dzięki środkom z programu INNOSTAL technologie i rozwiązania przełożą się zarówno na wyższą jakość produkcji, jak i lepszą jakość życia Polaków - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.

kategoria: świat nauki|25 grudnia 2016 r.