badanianaukowe.edu.pl_banner_960x150.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-04>Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej wybiera!

Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej wybiera!

W czwartek, 13 kwietnia zebrała się Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wybierze ona laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz wskaże trzy osoby nominowane do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Potem zbierze się jeszcze raz, aby ostatecznie wybrać stypendystę. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 19 maja w Centrum Kultury Zamek.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

W tym roku na konkurs napłynęło około 80 prac. Wśród zgłoszonych książek znalazły się: poezja, proza, reportaż, esej naukowy (przede wszystkim historyczny oraz filozoficzny), krytyka literacka oraz przekład. Nazwiska zwycięzcy i nominowanych ogłoszą wspólnie Prezydent Jacek Jaśkowiak oraz JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki w poniedziałek, 24 kwietnia o 15.00, w Gabinecie Rektora (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1).

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), prof. Bogumiła Kaniewska (UAM), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski) oraz dr Marcin Jaworski (UAM).

O tym jaka tematyka dominuje wśród zgłoszonych w tym roku prac mówią przewodniczący kapituły prof. Piotr Śliwiński z UAM oraz prof. Inga Iwasiów, krytyk literatury polskiej XX wieku z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Fot. Przemysław Stanula

kategoria: aktualności|14 kwietnia 2017 r.