Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-08>Briefing prasowy - Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe

Briefing prasowy - Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe

Serdecznie zapraszam na briefing prasowy organizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ – dotyczący Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego, który odbędzie się w środę - 30 sierpnia br. o godz. 11:00  w Rektoracie UŚ (Katowice, ul. Bankowa 12, I piętro, sala 24). Na briefingu poza koordynatorami modułów obecny będzie również robot chirurgiczny Robin Heart, który we wrześniu pojawi się nie tylko na zajęciach z Biorobotyki, ale również na salach operacyjnych gdzie będzie wykorzystywany przy operacjach serca.

W tym roku akademickim, Uniwersytet ruszy pełną parą już we wrześniu. Na terenie czterech wydziałów Uniwersytetu Śląskiego zorganizowany zostanie cykl zajęć i wykładów popularyzujących naukę wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W organizację wydarzenia zaangażowali się naukowcy z Pracowni Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, członkowie grupy Unibot, Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ.

W ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego odbywać się będą cztery inicjatywy:

• „Osobliwości Świata Fizyki” – moduł tworzyć będą trzy wykłady dotyczące zjawiska elektromagnetyzmu, zakresu temperatur, z jakimi mamy do czynienia w laboratoriach i w kosmosie, a także wykorzystania znajomości praw fizyki w niecodziennych sytuacjach,

• „Biorobotyka” – tematyka spotkań dotyczyć będzie prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów czy protez z wykorzystaniem techniki druku 3D. W ramach tego cyklu zaplanowano również prezentację japońskiego terapeutycznego robota osobistego Paro,

• „Spotkania z nauką” – motywem przewodnim zajęć będzie „Ludzkie ciało bez tajemnic”. Naukowcy podejmą próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera i odpowiedzą na pytanie, czy tlen może być szkodliwy dla naszego organizmu. Pokażą ponadto, jak pracują ludzkie mięśnie,

• „Niesamowita historia ludzkości” – podczas wykładów uczestnicy modułu dowiedzą się m.in. czy roboty mogą myśleć, jakie są statystyczne fakty na temat Polski i Polaków, jaka może być wspólna przyszłość ludzi i robotów, a także będą mogli wysłuchać prelekcji pod tytułem: „O nawiedzonych mediach, czyli o duchach w telewizorze i nie tylko”.

Koordynatorem Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego jest Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ. Szczegółowe informacje oraz harmonogram spotkań dostępne są na Facebooku.

kategoria: konferencje|29 sierpnia 2017 r.